2010-12-28


Squash zasady - Jak liczy się punkty w squashu, dlaczego występują dwa systemy punktowe?


Squash zasady gry

Obecnie w squashu występują dwa systemy liczenia – dziewięcio i piętnastopunktowy. W systemie piętnastopunktowym gra się do piętnastu, chyba że przy stanie 14 :14 zawodnik który pierwszy zdobył czternasty punkt zadecyduje o przedłużeniu meczu do 16-tu, albo 17-tu punktów. W systemie tym każda wymiana kończy się punktem, a więc serwujący zawodnik po zagraniu np. w aut traci nie tylko serwis, ale także punkt. System piętnastopunktowy wprowadzono ponownie w końcu lat osiemdziesiątych głównie w celu uatrakcyjnienia squasha dla potrzeb przekazów telewizyjnych, nie jest on moim zdaniem korzystny dla prawidłowego rozwoju młodego zawodnika. Piękno squasha to również, a może przede wszystkim artyzm jakim popisują się mistrzowie tego sportu, to wydawałoby się niemal cyrkowe umiejętności niektórych z nich, to ciągła gotowość do podejmowania ryzyka, które zakończone punktem w grze doprowadza widzów do ekstazy. Podejmowania ryzyka młody zawodnik musi się nauczyć, a system piętnastopunktowy mu tego nie ułatwia. Zawodnik szybko orientuje się, że traci punkty również przy własnym serwisie i zaczyna „oszczędzać” piłkę – zaczyna się gra na przetrwanie. Mało prawdopodobne są również spektakularne zwycięstwa w setach przy dużej przewadze punktowej przeciwnika np. 3 : 14, co w systemie 9-cio punktowym wcale nie jest rzadkością.
System liczenia do dziewięciu przyjęty 4.12.1928 roku przez Squash Rackets Association funkcjonuje do dzisiaj w większości grających w squasha krajów świata. System dziewięciopunktowy uznano za korzystniejszy np. na wszystkich poziomach ligi niemieckiej pod koniec lat osiemdziesiątych, w czasie wprowadzania systemu 15-sto punktowego do turniejów zawodowych.
W systemie tym gra się do dziewięciu z możliwością przedłużenia seta przy stanie 8:8 - do dziesięciu przez zawodnika, który pierwszy zdobył ósmy punkt. Zawodnik serwujący zdobywa punkty, lub traci serwis. Zawodnik odbierający serwis zdobywa prawo do niego, lub traci punkty.
62.129.210.236