2010-12-28


Jaką piłką powinienem grać w squash?


Arriess pyta, Jaką piłke najlepiej wybrać? (w zależności od stopnia zaawansowania zawodnika)


Produkcja piłek o różnych parametrach do gry w squasha, ma na celu umożliwienie początkującym, nie posiadającym jeszcze prawidłowej techniki uderzeń, prowadzenie sensownej gry, na miarę ich możliwości. Dobrze odbijająca się piłka, pozwala prowadzić dłuższe wymiany, co z kolei prowadzi do czerpania coraz większej przyjemności z własnej gry. Używanie więc turniejowej piłki do gry przez początkujących, najczęściej mija się z celem.
Znamiennym jest, że początkujący korzystają w grze z takiej właśnie piłki. Wynika to zazwyczaj z ambicjonalnego podejścia do sportu. Takie podejście, jest oczywiście jedną z najważniejszych cech charakteru sportowca, jednak w przypadku braku prawidłowej techniki uderzeń, może okazać się szkodliwe. Początkujący, nie widząc szansy odegrania zachowującej się często jak kamień piłki, nie przyswaja sobie prawidłowych nawyków, a wręcz utrwala nawyki złe. „Jałowe” zachowanie, źle rozgrzanej turniejowej piłki, prowokuje do częstego grania skrótów przez początkujących. Wymiany trwają wtedy średnio 5 uderzeń, a więc zupełnie inaczej, niż w meczu zawodników doświadczonych, którzy utrzymują piłkę w grze przez 30, a nawet 60 i więcej uderzeń.
Przejaw niezdrowej ambicji sportowej, obserwuję niestety od lat wśród dzieci, które chcąc upodobnić się dorosłym, bądź zakładając, że „większy karabin” pozwoli zdobyć przewagę nad rówieśnikiem, używają do gry „długich” rakiet. I tu apel do rodziców. Nie pozwólcie, by wasze dzieci, za kilka lat nie były w stanie uprawiać squasha!!! Aparaty ruchu człowieka niestety nie są niezniszczalne, a ktoś, kto mądrze wymyślił rakiety przeznaczone dla waszych pociech, z pewnością wiedział co czyni :)
Poza techniką uderzeń, wpływ na odbicie piłki ma temperatura otoczenia, rodzaj materiału użytego do budowy, oraz konstrukcja kortów squasha. Biorąc pod uwagę korty wrocławskie, piłka odbija się lepiej na kortach AWF, niż w hali na Kozanowie, gdzie turniejowej piłeczki nie powinni używać nawet niektórzy dolnośląscy „zawodowcy” ;)
Z uwagi na wysokość odbicia piłki w tych samych warunkach, producenci znakują je odpowiednio i tak: turniejowa piłka, odbijająca się najniżej, znakowana jest dwiema żółtymi kropkami (Dunlop, Wilson, Tecnifibre), piłka dla średnio zaawansowanych, odbijająca się wyżej, jedną żółtą kropką (Dunlop) i czerwoną kropką (Tecnifibre). Najwyżej odbijają się piłki z kropką niebieską, a te produkują również inne firmy.
Początkującym i średnio zaawansowanym, proponuję używać do gry piłki Dunlopa z jedną żółtą kropką lub Pointfore z kropką czerwoną, albo niebieską.

Dziękuję za pytanie i zapraszam do zadawania kolejnych

Wojciech Emil Kosow62.129.210.236