2010-12-28


Czy powinienem grać w squasha z wieloma zawodnikami?


Od wielu lat gram w squasha jednak wyłącznie z tym samym kolegą. Zauważyłem, że moja gra staje się schematyczna, właściwie wiem gdzie zagra mój przeciwnik zanim uderzy piłkę. Czy nie powinienem zacząć grać z innymi ludźmi?


Zadałeś wartościowe pytanie. Mam nadzieję, że odpowiedź na nie posłuży grającym w squasha w Polsce do zmiany swoich przyzwyczajeń. Doświadczeni zawodnicy wiedzą, że gra z różnymi przeciwnikami jest jednym z ważniejszych elementów treningu. Początkujący i średnio zaawansowani najczęściej jednak nie zdają sobie z tego sprawy.
Scenariusz rozwoju zawodnika początkującego najczęściej wygląda zawsze podobnie. Dowiedział się o squashu, namówił kolegę i razem rozpoczęli przygodę z tym sportem. Bardzo często bez wcześniejszych porad i lekcji z instruktorem grają razem przez kolejne miesiące. Grają tak czasem i 2 lata, dopóki któryś z nich nie dojdzie do przekonania, że squash stał się mniej pasjonujący niż na początku. Scenariusz jak z brazylijskiego serialu, nie dzieje się nic nowego, wszystko jest do przewidzenia, rutyna, a w konsekwencji nuda.
Od jednego z wrocławskich zaawansowanych zawodników usłyszałem ostatnio po meczu: „nigdy nie biegam tak intensywnie, gram wciąż z tymi samymi ludźmi i popadam w rutynę.” Mój niedawny przeciwnik tak jak ty zauważył problem jaki niesie, ze sobą gra wciąż z tymi samymi ludźmi. Rutyna będąca konsekwencją znajomości schematu gry przeciwnika w efekcie brak perspektywy na poprawę taktyki gry, a i nie rzadko nuda w czasie treningu.
Zakładam, że twoje pytanie związane jest z tymi właśnie problemami, a jeśli tak, to mam dla ciebie kilka propozycji.
Mimo, że grasz w squasha z kolegą już 2 lata powinieneś skorzystać z lekcji instruktora, który nauczy cię bezpiecznej gry. Musisz grać bezpiecznie, jeśli chcesz żeby umawiali się z tobą lepsi od ciebie zawodnicy.
Zacznij grać w turniejach squasha. Graj w każdym turnieju na który znajdziesz czas i który przewidziany jest również dla początkujących. Turnieje squasha odbywają się dzisiaj już niemal co tydzień w naszym kraju. Podczas turnieju w swoim rodzinnym mieście będziesz miał okazję do nawiązania kontaktów z nowymi przeciwnikami.

Wracając do sedna twojego pytania moja odpowiedź jest oczywista. Gra wyłącznie z jednym przeciwnikiem nie służy rozwojowi zawodnika. Z pewnością nie zniechęcisz się do squasha, bo po 2 latach doświadczeń amatora w dalszym ciągu ten sport daje ci przyjemność, jednak squashowa przyjemność wzrasta wprost proporcjonalnie do nabytych umiejętności.
Żaden inny sport nie daje tyle satysfakcji i nie uzależnia w pozytywnym tego słowa znaczeniu tak jak squash.
Zrozumiesz to jeśli będziesz dążył do poprawienia, swojej techniki i taktyki gry. Środkiem do tego jest gra z wieloma zawodnikami udział w turniejach squasha i lekcje z trenerem.

Pozdrawiam
Wojciech Emil Kosow62.129.210.236