2010-12-28


Szkoła squasha - prawidłowy chwyt i ustawienie rakiety cz.1


Prawidłowy chwyt rakiety jest podstawowym i jednym z najważniejszych elementów techniki uderzeń squasha. Ten niezwykle istotny element techniki jest najczęściej zaniedbywany przez początkujących, rozpoczynających przygodę ze squashem na własną rękę, bez wcześniejszych lekcji gry z trenerem. Przyczyną niedostatecznego skupienia uwagi początkującego na prawidłowym chwycie rakiety może być również brak autorytatywnych wskazówek instruktora.
Prawidłowy chwyt rakiety - mało istotny dla większości początkujących szczegół techniki squasha jest jednym z jej fundamentów. Wyłącznie prawidłowy chwyt rakiety zapewnia zawodnikowi możliwość kontrolowania piłki, a odchylenie od „normy” nawet o kilka milimetrów praktycznie pozbawia go tej możliwości, mimo że zawodnik prawidłowo poprowadzi rakietę w czasie wykonywania uderzenia.


Prawidłowy chwyt rakiety – opis
W squashu występuje wyłącznie jeden rodzaj chwytu rakiety i stosuje się go do wszystkich uderzeń bez wyjątku. Squashowy chwyt nazywany jest najczęściej chwytem „V” od sposobu ułożenia dłoni na rączce rakiety. Wysunięty do przodu palec wskazujący tworzy wraz z kciukiem formę przypominającą literę V – (8). Dłoń należy ułożyć w taki sposób, by lewy górny kant rączki wychodził z miejsca, w którym zaczyna się kciuk, a więc z miejsca, w którym łączą się oba ramiona litery „V”. Kciuk wraz z pozostałą częścią dłoni tworzą w tym miejscu charakterystyczną podłużną zmarszczkę (1).

Ponieważ większość firm produkuje dzisiaj rakiety z owalnymi rączkami i początkującemu najczęściej trudno jest ustalić prawidłowy przebieg krawędzi rączki, należy pamiętać, że krawędź rączki jest przedłużeniem krawędzi ramy rakiety. Ramy posiadające kanty będą więc pomocne podczas nauki prawidłowego chwytu rakiety (2). Należy zwrócić szczególną uwagę na wysunięcie palca wskazującego do przodu. Powinien odstawać od pozostałych i częściowo owijać rączkę (6).62.129.210.236