2015-02-07


Budowa kortu squasha – elementy składowe


Kort do gry w squasha posiada wymiary wewnętrzne: długość 975cm x szerokość 640cm x wysokość 564cm i składa się z 4 ścian oraz podłogi sportowej o powierzchni użytkowej 62,40 m2. Ściany kortu do squasha dzielą się na: ścianę frontową, dwie ściany boczne i ścianę tylną. Ścianą frontową kortu squasha nazywa się ścianę od której piłka przy wykonywaniu serwisu musi odbić się bezpośrednio. Ściana tylna kortu squasha to przy standardowym rozwiązaniu szklana ściana posiadająca drzwi wejściowe do kortu squasha. Wiele osób składających zapytania o budowę kortu squasha błędnie nazywa szklaną ścianę tylną ścianą frontową kortu squasha.

Ściana frontowa kortu squasha posiada szerokość 640cm i wysokość od podłogi do górnej krawędzi linii autu 461cm. Do wysokości 48cm od podłogi sportowej umieszczona jest „blacha” dolnego autu tzw TIN. Na wysokości 178cm znajduje się linia serwisowa.


Ściana tylna kortu squasha posiada szerokość 640cm i wysokość 218cm. Ściana tylna przy standardowym rozwiązaniu posiada również drzwi wejściowe do kortu squasha.

Ściany boczne kortu squasha (lewa i prawa) posiadają długość użytkową 975cm i opadającą wysokość od 461cm (ściana frontowa) do 218cm (ściana tylna).

Podłoga sportowa w korcie squasha posiada wymiary użytkowe 975cm x 640cm. Na podłodze kortu squasha maluje się linie i pola serwisowe wg przepisów World Squash Federation.

Dodatkowym niezbędnym elementem kortu squasha nie tylko w naszej szerokości geograficznej jest oświetlenie, którego natężenie i barwa powinny gwarantować komfort gry w squash. Minimalnym natężeniem jest wg zaleceń World Squash Federation 450 luxów gwarantowane na wysokości 1m od podłogi sportowej na całej powierzchni kortu squasha. Z praktyki jednak wiadomo, że ta wartość dla osób starszych grających w squasha jest niewystarczająca. Barwa światła powinna być przy tym neutralna.  

Ważną kwestią dla osób planujących budowę kortów squasha są wymiary instalacyjne i przepisowe wymiary kortu squasha. Nazbyt często zdarza się w Polsce, że architekt uwzględnia w projekcje wymiary wewnętrzne kortu squasha: 640cm x 975cm x rzeczywista wysokość ściany frontowej. Tymczasem nawet gdyby inwestor zamówił kort do squasha budowany w pierwotnej technologii tynkowania ścian, należało doliczyć grubość tynku i z reguły szerokość konstrukcji tylnej ściany szklanej kortu. Kolejnym warunkiem budowy kortu squasha jest wysokość pomieszczenia. Prawidłowa wysokość kortu na całej powierzchni to 564cm liczone od górnej krawędzi podłogi sportowej do dolnej krawędzi urządzeń (np. oświetlenie, wentylacja) znajdujących się nad kortem squasha.  Przy projektowaniu budowy kortu squasha należy wiec uwzględnić dodatkową wysokość tych urządzeń.

Dla przykładu: światowy lider budowy kortów squasha firma ASB Squash Courts do budowy jednego kortu squasha ASB budowanego w systemie 40 zależnym od ścian budynku wymaga pomieszczenia o wymiarach 648cm x 1001cm, a np. dla 6 kortów squasha ASB budowanych w rzędzie w systemie niezależnym firma ASB potrzebuje powierzchnię o wymiarach 3920cm x 1010cm plus prawidłowa wysokość pomieszczenia…

W kolejnym artykule opiszemy wszystkie oferowane na świecie systemy budowy kortów do squasha z ich zaletami i wadami.

Wasz squash Net Team… Cool



62.129.210.236