2011-06-23


Budowa kortu squasha


Planując budowę kortu squasha należy pamiętać o odpowiedniej ilości miejsca, którą musimy dysponować. Kort do squasha zajmuje co prawda o wiele mniej miejsca niż np. kort do tenisa, ale te ok. 67m2, które zajmuje squash budowa dużej części inwestorów sprawia wielki kłopot…  Problem polega na tym, że squasha traktuje się w wielu przypadkach jako „przyrodnie dziecko” ojca TENISA i zaniedbuje się najważniejszą czynność, czyli właściwe planowanie budowy squasha uwzględniającą prawidłowe wymiary instalacyjne kortów. Winą za ten stan rzeczy należy oczywiście i wyłącznie obciążyć odpowiedzialnego za projektowanie budowanego klubu squasha architeka…


Prawidłowe wymiary kortu squasha wg. przepisów Word Squash Federation, czyli:
szerokość – 640cm
długość – 975cm
wysokość – 564cm
bardzo często interpretowane są przez architektów jako wymiary instalacyjne budowanego squash kortu. Podane wyżej wymiary są jednak wymiarami, które kort do squasha po wybudowaniu powinien posiadać przy czym 640cm (szerokość) i 975cm (długość) liczy się między gotowymi ścianami bocznymi oraz frontową i tylną ścianą kortu squasha, a  wysokość 564cm liczymy od górnej krawędzi podłogi sportowej do dolnej krawędzi opraw oświetleniowych budowanego kortu squash.

Dla przykładu lider światowego rynku budowy kortów squasha niemiecka firma ASB buduje podłogi sportowe w kortach squash o wysokości 7cm. Do wysokości 564cm (prawidłowa wysokość gotowego do gry kortu squash) powinniśmy więc doliczyć 7cm (wysokość podłogi squashowej) i dodatkowo przynajmniej 10cm (oprawy oświetleniowe squash). Wysokość pomieszczenia przewidzianego do budowy kortu squasha powinna więc wynosić nie 564cm (wysokość gotowego kortu do gry), a min. 564cm + 7cm + 10cm… Jeśli pod sufitem budowanego squash kortu mają przebiegać kanały wentylacyjne, zalecana wysokość pomieszczenia to ok. 600cm.

Prawidłowe wymiary instalacyjne kortu squasha w formacie dwg (autocad) można bez problemu pozyskać np. od firmy ASB:

www.squashcourt.pl

W następnym artykule rozbierzemy kort do squasha na części pierwsze…

Wasz Squash Net Team..:) 

 62.129.210.236