2011-04-15


Squash Town Katowice - wywiad z Wojciechem Emilem Kosow ASB


W związku z budową w Katowicach największego klubu squasha w Polsce przeprowadziliśmy wywiad z Wojciechem Emilem Kosow jedną z najważniejszych postaci polskiego squasha…

squash.net.pl: ile razy w roku udzielasz squashowych wywiadów w Polsce?


Wojciech Emil Kosow: największą reklamą squasha w ogólnopolskich mediach była jak dotąd reklama jakiegoś środka przeciwbólowego. Chodziło o ile pamiętam o problemy pleców kobiety, która podczas gry w squash doznała kontuzji. Nie złości mnie to, bo dzisiaj nawet tą antyreklamę można uznać za co najmniej krypto reklamę dla naszego sportu… ;) A na poważnie – wywiadów udzielam sporadycznie na miarę zainteresowania squashem polskich mediów.

SqNet: ale są przecież wyjątki w postaci chociażby RADIO ESKA, TVP Szczecin, czy TVP Lublin, które relacjonowały twojego autorstwa turnieje z cyklu ASB Polish Squash Tour…

Wojtek Kosow: Radio ESKA, TVP Szczecin i TVP Lublin to zasługa przede wszystkim organizatorów turniejów ASB w Szczecinie i w Lublinie. Podziękowania w tym miejscu dla Bartka Wysockiego (Szczecin) z małżonką Natalią, Jacka Drwala z małżonką Anetą (Lublin), Jarka Dudy Prince Polska (Lublin) i wielu innych wolontariuszy squashowych.

Zaczęliśmy od mediów regionalnych, skończymy na ogólnopolskich najpóźniej w 2012, gdy Katowicki klub Squash Town wzbogaci się o medialne cudo, czyli najnowszej generacji kompletnie szklany kort ASB wyposażony w TOTAL Media System ASB.

SqNet: co to jest TOTAL Media System ASB?

Wojtek Kosow: TOTAL Media System ASB w przypadku najnowszej generacji kortu szklanego ASB to przede wszystkim szklana podłoga w korcie umożliwiająca umieszczanie wielko formatowych widocznych w telewizorze reklam sponsorów, podświetlane diodami linie serwisowe, wyświetlające się zapowiedzi sędziów: STROKE, LET itp., podświetlanie kwadratu serwisowego z którego zawodnik powinien serwować itp… Poza tym będziemy już podczas finału ASB POLISH SQUASH TOUR dysponować na korcie centralnym nowatorskim systemem ASB wspomagającym sędziowanie meczów.

SqNet: największy klub squasha w Polsce brzmi obiecująco. Ile kortów będzie posiadał klub Squash Town? Co poza squashem będzie oferował twój klub?

Wojtek Kosow: klub SQUASH TOWN w Katowicach będzie własnością spółki, w której jestem udziałowcem i osobą decydującą o wszelkich kwestiach dotyczących marketingu. Na początku skoncentrujemy się wyłącznie na budowie 12 kortów ASB squash. W kolejnych miesiącach działalności wzbogacimy klub SQUASH TOWN  Katowice o 12 metrowej wysokości ścianę wspinaczkową i wyjątkowo atrakcyjny fitness. Już dzisiaj zapraszam instruktorki fitness i instruktorów wspinaczki do współpracy w kwestii właściwego doposażenia klubu SQUASH TOWN e-mail wojtek@kosow.pl Dwunastka to z pewnością szczęśliwa liczba dla naszego klubu…;)

SqNet: ale z tego co wiem byłeś już menadżerem klubu z 13 kortami w Niemczech?

Wojtek Kosow: to były inne czasy nie mieliśmy Internetu ani telefonów komórkowych. Pozyskanie klienta na odmówioną w tym samym dniu godzinę graniczyło z cudem, ale z drugiej strony mieliśmy wówczas w Niemczech apogeum boomu squashowego…  

 

SqNet: wiadomo Wojtku, że masz wyjątkowe doświadczenie w temacie squash, a poza tym jesteś wyłącznym przedstawicielem niemieckiej firmy ASB Babinsky w Polsce, która buduje bez dwóch zdań najlepsze korty do squasha na świecie. Czy możemy się spodziewać, że twój klub w Katowicach będzie posiadał rozwiązania, których ASB nie wybudowało dotychczas w Polsce?

Wojtek Kosow: nie wyobrażam sobie budowy własnego klubu squasha, w którym nie miałbym wszystkiego z oferty ASB, co uważam za przydatne w codziennej działalności.

SqNet: jakie więc atrakcje czekają klientów Squash Town Katowice?

Wojtek Kosow: jeśli chodzi o stronę techniczną będziemy dysponować modułem ASB Game Court z trzema kortami squasha posiadającymi dwie ściany boczne elektrycznie przesuwne, a poza tym ASB Squash Media System, korty ASB Rainbow Squash i wiele innych ważnych drobiazgów…;)

SqNet: budując duży klub w Katowicach posiadający najwyższą jakość squasha w mieście musisz się liczyć z tym, że wielu klientów przejdzie z innych okolicznych klubów do Squash Town, ale mimo to zapełnić12 kortów to nie to samo, co 4, czy nawet 6 kortów squash w klubie. Jak zamierzasz poradzić sobie z tym problemem?

Wojtek Kosow: statystycznie potrzeba 10 000 mieszkańców miasta mieszkających w promieniu 15-20min jazdy samochodem od klubu w celu zapełnienia atrakcyjnych godzin na 1 korcie. W odległości dzielącej nasz klub od mieszkańców aglomeracji mieszka przynajmniej 600.000 osób, a więc teoretycznie moglibyśmy w tym miejscu wybudować nie 12, a 60 kortów…;)

SqNet: czyli nie musisz liczyć na klientów klubów funkcjonujących już w Katowicach?

Wojtek Kosow: budowa naszego klubu Squash Town pochłonie ponad 3 miliony złotych. Gdybym musiał liczyć na klientów jedynego dotąd klubu squasha Arena w Katowicach, na pewno nie zdecydowałbym się na zaangażowanie w tak dużą inwestycję..;)

SqNet: jeśli to nie tajemnica to skąd zamierzasz pozyskać klientów dla Squash Town?

Wojtek Kosow: nie jest tajemnicą, że w squasha może grać każdy bez względu na posiadane talenty sportowe. Squash jest dyscypliną, którą może uprawiać człowiek nie nadający się (w jego mniemaniu) do uprawiania żadnego sportu. Jako wieloletni doświadczony trener mogę ci powiedzieć, że rzekomo trudniejszego (od forhendu) bekhendu squashowego uczę początkujących amatorów w czasie pierwszej godziny treningu. Nie chcę się puszyć, tylko wskazać na łatwą, szybką możliwość opanowania podstawowej techniki squasha przez początkującego. Warunek – kompetentny instruktor lub trener.

Klientów dla Squash Town Katowice pozyskamy przede wszystkim ze środowisk nie znających dzisiaj pojęcia SQUASH…:)

SqNet: czy istniejące kluby squasha w Katowicach i okolicy są dla ciebie problemem?

Wojtek Kosow: istniejące kluby squasha w Katowicach i okolicy przyczyniają się od wielu lat do popularyzacji squasha w województwie śląskim. Ilość kortów w tych klubach ogranicza jednak liczbę uprawiających squasha mieszkańców regionu. Istniejące kluby squasha w Katowicach i okolicy absolutnie nie są dla nas problemem, a wręcz przeciwnie. 
 

SqNet: czyli nie zamierzasz walczyć o frekwencję w Katowicach z tymi klubami squasha? 

Wojtek Kosow: wręcz przeciwnie… Zamierzam współpracować nie tylko z klubami ze Śląska, ale ze wszystkimi klubami w Polsce. Wiadomo, że przede wszystkim będziemy współpracować z klubami posiadającymi korty ASB, ale do Śląskiej Ligi Drużyn przyjmiemy każdy inny klub. Poza tym najwyższa jakość squasha ASB broni się sama. W naszym klubie Squash Town Katowice klient musi czuć się co najmniej tak dobrze jak we własnym domu...:)  

SqNet: Śląska Liga Drużyn?...

Wojtek Kosow: w klubie Squash Town Katowice będziemy prowadzili przynajmniej 2 x w tygodniu treningi drużyny klubowej. Trening będzie odbywał się na co najmniej 6 kortach z moim udziałem lub i z udziałem trenerów, których uda mi się pozyskać dla Squash Town…

Śląska Liga Drużyn będzie obejmowała głównie kluby ASB, ale jesteśmy otwarci na kluby posiadające inne niż ASB korty.

SqNet: na kiedy planujesz otwarcie klubu Squash Town w Katowicach?

Wojtek Kosow: we wrześniu 2011 zamierzam rozegrać finał ASB POLISH SQUASH TOUR w Squash Town Katowice…:)

SqNet: cdn…62.129.210.236