2011-09-12

4 komentarzy


Leczenie urazów w squashu


Krzysztof Zaleśkiewicz

Squash – urazy i leczenie


Wzrastająca w ostatnich latach popularność squasha spowodowała, że powstało wiele nowoczesnych ośrodków sportowych takich jak np. Centrum Rehabilitacyjno–sportowe VITASPORT ŻORY. Ośrodki tego typu mają na celu jeszcze bardziej intensyfikować zainteresowanie tą dyscypliną. Obok prawdziwych zwolenników rakiety, mających świetne przygotowanie i dużą wiedzę na temat squasha, coraz więcej osób, kierując się trendami w modzie i jednocześnie przeceniając własne możliwości, próbuje swoich sił w tej dyscyplinie. Amatorami gry niejednokrotnie stają się osoby zbyt mało aktywne fizycznie, które najczęściej pracują „za biurkiem”, a ich kontakt ze sportem jest niewielki, często nawet znikomy. Nie należy zapominać, że squash jest sportem o określonych, twardych zasadach, które wymagają solidnego przygotowania fizycznego, opartego na szybkości, refleksie, sile i dynamice. Brak odpowiednich ćwiczeń, które mają na celu wypracowanie dobrej motoryki, może doprowadzić do bardzo wysokiego ryzyka kontuzji.

Z uwagi na szczególny charakter gry, obciążającej cały układ mięśniowo–szkieletowy, niezbędne staje się przeprowadzenie starannej rozgrzewki całego organizmu. Pominięcie jej jest najczęściej główną przyczyną powstawania urazów, spośród których można wymienić m. in. zmiany przeciążeniowe układu mięśniowo–więzadłowego w obrębie kończyn górnych i dolnych (np. naderwanie, zerwanie więzadeł czy mięśni), skręcenia, zwichnięcia i złamania w obrębie stawów obręczy barkowej, łokcia, nadgarstka, kolana i stawu skokowego. Doznanie któregoś z wymienionych urazów niestety wiąże się z koniecznością podjęcia natychmiastowego leczenia. Tego typu leczenie proponuje Centrum Rehabilitacji VITASPORT Żory, terminy do ustalenia w recepcji.

Najczęstszymi objawami urazu jest duża bolesność, ograniczenie zakresu ruchomości w obrębie miejsca uszkodzenia a także obrzęk. Poza doraźną pomocą w postaci schładzania chorego miejsca, usztywnienia stawu lub całej kończyny, czy wyższe jej ułożenie, konieczna jest jak najszybsza diagnostyka lekarza ortopedy i konsultacja fizjoterapeutyczna. Prawidłowo postawiona diagnoza oraz podjęcie jak najszybszej rehabilitacji pod okiem specjalisty pozwala na zmniejszenie objawów powstałego urazu i rozpoczęcie usprawniania. Tylko kompleksowy proces rehabilitacyjny prowadzony przez doświadczonego fizjoterapeutę np w Centrum Rehabilitacyjnym VITASPORT Żory zwiększa szanse całkowitego wyleczenia i szybszego powrotu na kort.

 



Napisał: pila81 (2011-09-13)

Oj...to chyba nie tak. Kontuzjom się zapobiega, a nie namawia na uprawianie bardzo wysiłkowego sportu, żeby je leczyć.


Napisał: milero81 (2011-09-14)

Witam,Pila ma rację. Mieszkam w Norwegii i gram w sguasha'a od 7 lat. Zanim rozpocząlem przygodę z tym sportem przez pół roku po pracy chodzilem na zajęcia ogólnorozwojowe. Reklama rehabilitacji przy kortach do sguash,a, to coś w sytlu reklamy dentysty przy cukierni. Zabrzmialo jak: "łamcie sobie ręce i nogi, a my was uzdrowimy". Pozdrawiam.


Napisał: (2011-09-14)

hej, ja nie bardzo rozumiem o czym to jest. Kilka frazesów z anatomii i uwag o urazowości tego sportu? A w zasadzie chyba reklama rehabilitacji w vita-sport, bo korty do gry akurat w tym centrum są naprawdę dobre.


Napisał: karolewski (2011-10-08)

hej, piszesz, że nie wiesz o czym to jest, a jednak zabierasz głos... Korty squash w vita-sport wiadomo, że nie są najwyższych lotów więc po co w ogóle zabierasz głos???..






62.129.210.236